30-lecie placówek PSONI w Miechowie

0
666

12 czerwca 2024 r. w gościnnych progach restauracji Planeta w Charsznicy odbył się Jubileusz 30-lecia działalności placówek Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Miechowie.

Na uroczystość przybyli liczni goście, przedstawiciele samorządów, instytucji kulturalno-oświatowych, instytucji użyteczności publicznej oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych Kół PSONI z Kielc, Olkusza i Wolbromia, członkowie społeczności naszego Stowarzyszenia, dzieci, rodzice oraz pracownicy.

W uznaniu wieloletniej działalności Stowarzyszenia członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas oraz radni Lidia Gądek i Mirosław Dróżdż wręczyli na ręce Przewodniczącego Zarządu PSONI Koło w Miechowie – Stanisława Ryłko nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego – Brązowy Medal Polonia Minor za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Wydarzenie to było podsumowaniem 30-letniej działalności placówek PSONI oraz okazją do zaprezentowania ich rozwoju na przestrzeni tych lat. O historii Stowarzyszenia w swoim przemówieniu wspominał obecny Przewodniczący Zarządu, który podkreślił nie tylko dotychczasowe osiągnięcia PSONI, ale także plany i cele na przyszłość.

Obecnie Stowarzyszenie otacza terapią i wsparciem dzieci i młodzież z wielorakimi niepełnosprawnościami od urodzenia do później starości prowadząc następujące placówki:

  • Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka,
  • Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy,
  • Podmiot Leczniczy PSONI (Ośrodek Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci, Poradnia Psychologiczna dla Dzieci i Poradnia Logopedyczna dla Dzieci i Dorosłych),
  • Warsztat Terapii Zajęciowej,
  • Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne.

Podczas uroczystości wyróżniono osoby, które przyczyniły się do powstania Stowarzyszenia, rodziców, którzy są członkami organizacji ponad 25 lat oraz pracowników działających na rzecz placówek PSONI od 20 lat.

Wychowankowie wraz z rodzicami i kadrą z poszczególnych placówek PSONI zaprezentowali wyjątkowe występy artystyczne, które były źródłem wielu pozytywnych emocji i wzruszeń. Każdy z pokazów był wynikiem wielu godzin ciężkiej pracy i zaangażowania zarówno dzieci jak i pracowników PSONI. Był to dzień wyjątkowy przepełniony radością i dumą z dotychczas osiągniętych przez PSONI celów.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.