Radni powiatowi zwiedzili Muzeum Ziemi Miechowskiej

0
1272

W ramach posiedzeń komisji stałych radni powiatu miechowskiego odwiedzili Muzeum Ziemi Miechowskiej. Placówka kultury jest zlokalizowana w części zabytkowego kompleksu kościelno – klasztornego po Zakonie Bożogrobców, zwanych potocznie miechowitami. Dyrektor muzeum Włodzimierz Barczyński przypomniał radnym historię zakonników spod znaku podwójnego krzyża, którzy ponad osiem wieków decydowali o wielkości i znaczeniu grodu Jaksy. Nawiązał także do powstania obecnego muzeum, które funkcjonuje od ponad pięciu lat dzięki partnerstwu powiatu, Gminy Miechów i parafii Grobu Bożego. Radni zwiedzili trzy ekspozycje zlokalizowane w odnowionych wnętrzach Domu Generałów (siedziby dawnych zwierzchników zakonu).

Pierwsza obejmuje dawne szaty liturgiczne i precjoza, jakie zachowały się do naszych czasów ze słynnego skarbca bożogrobców. Radni podziwiali odrestaurowane XVII i XVIII – wieczne tkaniny i szaty liturgiczne (ornaty i dalmatyki wybrane z zachowanych 200 egzemplarzy), wykonane z luksusowych aksamitów i jedwabiów we włoskich, francuskich i wschodnich pracowniach, zdobione złotymi i srebrnymi nićmi i kamieniami szlachetnymi. Uzupełniają je ozdobne infuły, stuły i rękawiczki oraz palki, welony i bursy na naczynia kościelne. Z zaciekawieniem oglądano drogocenne paramenty liturgiczne – kielichy, monstrancje, relikwiarze, biżuterię generałów zakonu.

,,Dzieje rzemiosła miechowskiego” to kolejna wystawa, która skupiła uwagę radnych powiatowych. Można było zobaczyć, jak funkcjonowały różne profesje zawodowe na ziemi miechowskiej w dawnych i nieodległych czasach. Oglądano zaaranżowane warsztaty i pracownie m.in. kowala, stolarza, szewca, krawca, fryzjera, zegarmistrza i cukiernika. Podziwiano także przedmioty i pamiątki związane z miechowskim rzemiosłem.

Trzecia, najnowsza stała wystawa obrazuje tragiczną bitwę miechowską na tle powstania styczniowego 1863 roku. Samorządowcy mieli okazje zobaczyć historyczne dokumenty, fotografie, broń i umundurowanie powstańcze, biżuterię żałobną, meble i przedmioty z epoki, makietę bitwy miechowskiej i obrazy olejne Marka Hołdy ilustrujące etapy walki.

Radni byli pod wrażeniem odrestaurowanego wnętrza siedziby muzeum, jak i samych wystaw. Jak poinformował dyrektor, jesienią w muzeum zostanie otwarta kolejna ekspozycja, tym razem portretów prepozytów Zakonu Bożogrobców.

Ryszard Nasada, rzecznik prasowy Starostwa