We wtorek 7 czerwca 2016 w Zespole Szkół Nr 1 w Miechowie odbył się finał XI już edycji Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym pod patronatem starosty. Kiedy już opadły emocje związane ze zmaganiami w ostatnim etapie konkursu, przyszedł czas na wręczenie nagród laureatom.

Zanim do tego doszło, finalistów, ich nauczycieli, dyrektorów szkół startujących w konkursie oraz gości artystycznie powitał zespół szkolny „Miechowianie”, a słownie – dyr. Marzena Samborska. Przybyli: wicestarosta Jerzy Pułka, członek Zarządu Powiatu Piotr Grządziel, burmistrz Dariusz Marczewski, nauczyciele i uczniowie z niemieckich szkół partnerskich w Hamm i Bünde, dyrektorzy szkół uczestniczących w zmaganiach.

Przypominając, iż jest to już XI edycja konkursu, Marzena Samborska mówiła o celach jakie mu przyświecają. Chodzi o promowanie samorządności, powiatu, dorobku gmin, a także integracja szkół gimnazjalnych z ponadgimnazjalnymi. Wspomniała także o polskiej samorządności, która odrodziła się 25 lat temu. Podkreślała, że restytucja samorządu terytorialnego uznawana jest za wzór przemian demokratycznych na skalę światową i jednocześnie jeden z największych sukcesów reformowania państwa po 1989 roku. – To samorządom zawdzięczamy rozwój kraju. Dziś już wiemy, że nowa Polska to Polska samorządowa – otwarta na potrzeby swoich mieszkańców, dobrze wypełniająca swoje zadania – podkreślała dyrektor. Dlatego swe słowa uznania skierowała do wszystkich samorządowców pracujących na rzecz swoich środowisk.

Oficjalnego otwarcia finału dokonał wicestarosta Jerzy Pułka. On także mówił o niezmiernie ważnej roli samorządów. W wyniku reformy powstało: 314 powiatów, 66 miast na prawach powiatu oraz 2478 gmin. To ćwierćwiecze, zdaniem wicestarosty, pokazało jak dobrą była ta reforma. Dzięki temu zmieniła się Polska i jej regiony.

Od kilku lat kolejne samorządy coraz śmielej wprowadzają tzw. budżet obywatelski, zwany też partycypacyjnym. Dzięki temu mieszkańcy decydują na jakie zadanie przeznaczona będzie pewna pula pieniędzy w ich regionie. Warto przypomnieć, iż w tym roku po raz pierwszy budżet obywatelski zafunkcjonował w gminie i mieście Miechów. Uczniowie „Ekonomika” przygotowali prezentację, która przybliżyła zebranym tę formę aktywności obywatelskiej. Z kolei młodzież z Bünde zaprezentowała swój region, nie tylko pod względem geograficznymi, ale zwłaszcza ekonomiczno-administracyjnym.

Przy tej okazji uczniowie „Ekonomika” wzięli burmistrza pod „obstrzał” pytań – o zrealizowane zadania, wizję rozwoju ich samorządów. Włodarze musieli się nieźle napocić, by swymi odpowiedziami zaspokoić ciekawość młodych ludzi. Były też życzenia z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, obchodzonego tradycyjnie 27 maja.

Na koniec przyszedł czas na wręczenie nagród i pucharów laureatom konkursu, w którym łącznie wzięło udział 12 szkół (9 gimnazjów i 3 placówki ponadgimnazjalne). Po wewnętrznej rywalizacji najlepsze trójki z poszczególnych szkół zmierzyły się tego dnia w finale w „Ekonomiku”.

W klasyfikacji ogólnej gimnazjów, I miejsce zdobyła placówka Nr 1 w Miechowie, II – w Gołczy, III w Książu Wielkim. Indywidualnie zaś w tej kategorii zwyciężyła Natalia Dudek (Gimnazjum w Gołczy), przed Katarzyną Michta (Książ Wielki) i Kamilem Pigulakiem (Miechów).
Spośród szkół ponadgimnazjalnych, najlepszą okazali się gospodarze – Zespół Szkół Nr 1. Na II był Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Miechowie, a na III – ZS im. W. Witosa w Książu Wielkim. Tu na kolejnych miejscach znaleźli się przedstawiciele „Ekonomika” – I – Patryk Natkaniec, II – Grzegorz Cierpisz. Bartłomiej Pieniężny z ZS Nr 2 zdobył III miejsce.

Krzysztof Capiga