Kozłowski Jarmark Wielkanocny

0
2956
Jarmark Wielkanocny - Kozłów 2017 - fot. K. Capiga
Jarmark Wielkanocny - Kozłów 2017 - fot. K. Capiga

W Niedzielę Palmową 9 kwietnia 2017 roku w Kozłowie odbył się po raz pierwszy Jarmark Wielkanocny. Impreza może nie była aż tak wystawna jak w Miechowie, ale miała swój niepowtarzalny, kameralny klimat. Panie z miejscowego Koła Gospodyń stanęły na wysokości zadania i przygotowały dla mieszkańców rozmaite wielkanocne specjały. Na stole królowały m.in. baby i babki wielkanocne, przyrządzone na różne rodzaje jaja, chrzan z wędzonką, cebularze, barszczyk od właściciela „Kamioneczki”, szynki, kiełbasy oraz tajemniczo wyglądający napój z zatopionymi żelkami o charakterystycznej nazwie – „Moc Dyngusowego Dnia”. Kto go skosztował, to faktycznie od razu nabierał mocy, co widać było po minach smakujących.

W gronie gospodyń serwujących te wszystkie specjały, oprócz kierownik GOK Elżbiety Kopeć, brylowała Stanisława Myrda. Tylko dla czytelników portalu zdradziła przepis na wystawioną na stoisku tradycyjną „Paschę Wielkanocną”. Potrzeba: 1 kg skręconego w maszynce tłustego białego sera, 3 jaja, ¾ szklanki cukru, 1 mały kubek śmietany kremówki oraz 1 kostka roztartego masła, najlepiej miechowskiego. Łączymy wszystko razem ubijając ze sobą ściśle. Dodajemy do wszystkiego bakalie, jakie tylko dusza zapragnie, nawet te bardziej wyszukane – daktyle, figi, morele. Jak przyznaje Pani Stasia, „Pascha” nie jest tanią potrawą. Lecz raz w roku warto ją przyrządzić i się nią delektować.

Obok potraw wystawione były wielkanocne dewocjonalia. Wszystkie zostały wytworzone ręcznie w Pracowni Plastycznej prowadzonej przez Małgorzatę Stachurkę w Gminnym Ośrodku Kultury. By zgromadzić tyle pięknych suwenirów, praca nad nimi rozpoczęła się już w lutym. Szczególnie przykuwały wzrok deseczki, na których widniały wielkanocne obrazki. Jak powstają takie misterne „cudeńka”? Pierw trzeba wynaleźć niepowtarzalne kawałki drewna, desek, najlepiej mocno wiekowych. Drukujemy laserowo rysunki, widokówki lub zdjęcia o tematyce świątecznej. Po posmarowaniu ich klejem są one i wcierane w strukturę drewna. Należy opracować do całości tło, a na koniec dzieło pokrywane jest patyną i lakierem bezbarwnym.

Kulminacją kozłowskiego Jarmarku była Procesja z Palmami z inscenizacją przejazdu Jezusa. Pod budynkiem Urzędu Gminy zebrali się wierni, którzy po wysłuchaniu Słowa Bożego i poświęceniu Palm, udali się do Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie odprawiona została uroczysta Msza św.

Krzysztof Capiga