Rodząca się w gminie Książ Wielki strefa szansą na ożywienie gospodarcze powiatu miechowskiego

0
1881

W środę 25 września w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Miechowie miało miejsce wydarzenie, które ma się stać fundamentem do odmiany stricte rolniczego charakteru Miechowszczyzny. Starosta Powiatu Miechowskiego Jacek Kobyłka i Przewodniczący Rady Powiatu wraz z Wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego Łukaszem Smółką, Prezesem Krakowskiego Parku Technologicznego Wojciechem Przybylskim, dyr. Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Pawłem Szostakiem, Wójtem Gminy Książ Wielki Markiem Szopą, podpisali list intencyjny w sprawie przygotowania terenów inwestycyjnych w gminie Książ Wielki pod strefę aktywności gospodarczej.

Strefa miałaby powstać na 104 hektarach należących do samorządu powiatu. Istnieje możliwość, po ewentualnym skupieniu okolicznych działek, rozszerzenia jej nawet do 300, a nawet więcej hektarów. Atrakcyjności tego terenu dodaje fakt, iż w tym miejscu ma powstać węzeł komunikacyjny przy okazji budowy trasy S7.

Starosta Jacek Kobyłka wspomniał, iż powiat miechowski niemal od zawsze utożsamiany jest z rolnictwem. – Już nie pamiętam od kiedy nam się marzyło wprowadzenie do nas przemysłu, które pozwoliłoby na przemiany na naszej ziemi, w tym zmniejszenie rozdrobnienia gospodarstw – mówił. Do tego potrzebne są nowe miejsca pracy, a jak zauważył starosta, najbliższym większym rynkiem pracy jest odległa aglomeracja krakowska.

– Bardzo się cieszę, że możemy podpisać dziś list intencyjny w sprawie utworzenia strefy przemysłowej w tej części województwa – podkreślał wicemarszałek Łukasz Smółka, który zauważył przy okazji, iż powiat miechowski ma nowoczesną, innowacyjną wieś. Stworzenie strefy w planowanym węźle S7 zdaniem wicemarszałka jest bardzo dobrym pomysłem, bowiem dzięki rozwojowi sieci dróg będzie on łączyć 3 województwa – śląskie, świętokrzyskie i małopolskie. W ślad za nowoczesnymi drogami tworzą się warunki dla przedsiębiorców. – Oferowana powierzchnia ponad stu hektarów pokazuje, że powiat miechowski zaprasza przedsiębiorców do inwestowania w tej części Małopolski – stwierdził wicemarszałek.

Prezes KPT Wojciech Przybylski przyznał, iż od 20 lat jego instytucja ma problem dostępu do dużych terenów inwestycyjnych dla największych flagowych inwestycji gospodarczych, a wręcz dramatycznie ich potrzebuje. Dotychczas był jeden tylko taki teren w Niepołomicach, który dziś jak wiemy tętni przemysłem. – Od lat liczyliśmy, iż otworzy się na to północ województwa. Dzięki inwestycji w drogę S7, w końcu otwiera się ona dla inwestorów – zaznaczył.

Optymizmem z faktu zawiązania współpracy w celu utworzenia strefy w powiecie miechowskim tryskał także Paweł Szostak, prezes MARR-u. Deklarował wszelką pomoc dla jednostek samorządów jak i dla potencjalnych inwestorów, od idei poprzez poszukiwanie finansowania, wyszukiwania rozwiązań, koncepcji rozwoju, prowadzenia działalności i poszukiwaniu partnerów w kraju i za granicą.

O historycznym wymiarze tego wydarzenia mówił Krzysztof Świerczek, przewodniczący Rady Powiatu: – Jeszcze nie tak dawno tereny powiatu były sprzedawane. Natomiast dziś myślimy w innym kontekście i chcemy te obszary inaczej zagospodarować z myślą o rozwoju powiatu miechowskiego i miejscach pracy dla naszych mieszkańców. Pomaga nam w tym strategiczna inwestycja rządowa, czyli budowa S7. Cały ten zbieg okoliczności powoduje, że musimy ruszać.

O aspektach formalno-technicznych i szansach dla gminy Książ Wielki, które rodzą się wraz z powstaniem strefy gospodarczej, mówił z kolei wójt Marek Szopa. Informował, iż podpisał już umowę na opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego, który ma się skoncentrować na terenach, które są przedmiotem spotkania. Według wójta, powstanie w jego gminie strefy gospodarczej porównywalnej powierzchniowo do niepołomickiej, 300-400 ha, jest realne. Za pośrednictwem wicemarszałka prosił o wsparcie władz wojewódzkich w przygotowaniu i uzbrojeniu terenu. Podkreślał też udział i zaangażowanie KPT w otwarciu północnej części Małopolski dla inwestorów. Wójt dziękował staroście i władzom powiatu, którzy postanowili przekazać grunty pod strefę, co będzie zaczątkiem do jej rozszerzenia w przyszłości, o czym wspomniał na początku swej wypowiedzi.

W ramach podpisanego porozumienia, zainteresowane instytucje podejmą działania na rzecz scalenia, przygotowania i promocji wspomnianych terenów. Ich opis znajdzie się w bazie terenów inwestycyjnych i będą one promowane we współpracy z partnerami KPT, w tym wraz z Polską Agencją Inwestycji i Handlu SA, wśród inwestorów polskich i zagranicznych. Przedsiębiorcy zainteresowani tymi terenami będą mogli ubiegać się o zwolnienia podatkowe w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

(ck)