Świetliki dachowe: szklane czy poliwęglanowe? Wybieramy najlepszy system

0
524

Decyzja podjęta, zdecydowałeś się doświetlić budynek przy pomocy nowoczesnych świetlików. To jeden z lepszych wyborów, jakie mogłeś podjąć. W miejscach pozbawionych okien, przeszklenia w formie trwałych świetlików dachowych sprawdzają się znakomicie. Teraz stoisz przed kolejnym ważnym wyborem: musisz zdecydować, z jakiego materiału zostanie wykonana konstrukcja. Zebraliśmy najważniejsze informacje o świetlikach z poliwęglanu i szkła. Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed ich zakupem!

Materiał na świetliki dachowe ma być wysoce odporny

Świetlik dachowy jest przeszkleniem, które ma za zadanie skupiać światło i przekazywać je do wnętrza budynku. To sprawia, że musi on spełniać określone parametry wytrzymałościowe. Do najczęściej stosowanych materiałów należą płyty poliwęglanowe o budowie komorowej oraz szkło. Oba z surowców cechuje bardzo dobra przejrzystość i przepuszczalność światła. Na tym jednak koniec podobieństw: świetliki dachowe szklane powoli tracą na popularności. Powód? Szkło jest materiałem ciężkim, obciążającym konstrukcję budynku. Przez jego kruchość bywa trudne w montażu. Niektóre firmy oferują świetliki ze szkła hartowanego lub laminowanego, lecz materiały te już jakiś czas temu zostały wyparte przez nowoczesny poliwęglan w formie profilowanych płyt.

Dużym walorem świetlików wykonanych z poliwęglanu, jest ich wskaźnik sztywności – płyty można zginać na zimno i formować np. w łuk. Materiał ten ma znakomite parametry wytrzymałościowe, pozostawiające szkło daleko w tyle. Poliwęglan świetnie znosi trudne czynniki atmosferyczne, jak np. gradobicie i działanie wysokich temperatur. Przez to bardzo dobrze zdaje egzamin zamontowany na dachu: skośnym, jak też płaskim. Jako surowiec odporny na starzenie, nie jest podatny na żółknięcie czy korozję, a co więcej, nie wymaga konserwacji.

Wybierz praktyczne i bezpieczne rozwiązanie: świetliki od producenta

Stosowanie poliwęglanu w produkcji świetlików dachowych jest dziś powszechną praktyką. Arkusze poliwęglanowe są łatwe w montażu, zapewniają doskonałą izolację cieplną oraz elektryczną i, co ciekawe, występują w różnych kolorach. Różnica między świetlikami ze szkła i poliwęglanu objawia się również na poziomie ceny. Wyroby szklane są znacznie droższe: jeśli materiał ma dorównać odpornością poliwęglanowi, konieczne będzie jego wzmocnienie. Inwestycja w ciężką i masywną taflę szkła w większości przypadków po prostu się nie opłaca.

Jeżeli masz wątpliwości, jaki materiał powinien zostać wykorzystany do produkcji świetlików dla Ciebie, skontaktuj się z ekspertami Gulajski. Firma zajmuje się wykonywaniem systemów doświetleń ze wzmocnionego szkła, a także płyt poliwęglanowych. Specjaliści chętnie opowiedzą więcej o dostępnych rozwiązaniach. Coś nam mówi, że korzystając z fachowego doradztwa znajdziesz idealne przeszklenia, które posłużą Ci przez wiele długich lat. Wpuść światło do swojego domu lub budynku, którym zarządzasz! Gdy podejmiesz współpracę z profesjonalną firmą, końcowy efekt na pewno Cię usatysfakcjonuje. Bez względu na to, czy wybór padnie na świetliki ze szkła czy z poliwęglanu.