Przeznaczenie i podział obrotników spawalniczych. Do czego służą poszczególne konstrukcje?

0
205

Tworzenie obiektów o znacznych rozmiarach i złożonej konstrukcji nie może się obejść bez spawania. Łączenie poszczególnych elementów musi spełniać przyjęte normy. Aczkolwiek osiągnięcie odpowiednich parametrów spoiny na całej długości spawu nie może przecież przeciągać się w czasie. Tym bardziej, że są urządzenia ułatwiające pracę spawaczom przy obiektach wielkogabarytowych. Dlatego warto zapoznać się bliżej z dostępnymi aktualnie na polskim rynku obrotnikami.

Każdy egzemplarz powstaje na indywidualne zamówienie, pod jednostkowe potrzeby technologiczne

To zastrzeżenie, podnoszone przez branżowych ekspertów na każdym kroku. Konstruktorzy z Przedsiębiorstwa HAK Sp. z o. o. twierdzą wręcz, że znalezienie drugiego takiego samego obrotnika spawalniczego jest w zasadzie niewykonalne. Obojętnie, jakiego urządzenia by nie wziąć za wzór. Aczkolwiek pewne cechy wspólne pozwalają zaklasyfikować je do jednej spośród kilku funkcjonujących w branży kategorii. O tym, jak dokładnie zbudowany będzie obrotnik spawalniczy i towarzyszący mu osprzęt, decyduje specyfikacja obiektów, jakie będą na nim wytwarzane.

Najczęściej stosowanym kryterium podziału jest sposób manewrowania ładunkami. Pod tym kątem wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje urządzeń spawalniczych:

  1. obrotniki stacjonarne motoreduktorowe
  2. obrotniki stacjonarne rolkowe
  3. obrotniki podwieszane do urządzeń dźwignicowych

Warto wspomnieć, że obrotniki stacjonarne – nieco wbrew swoją nazwie – nie muszą być na stałe przytwierdzone do podłoża. Przy dopasowanej konstrukcji mogą stanowić wyposażenie dodatkowe do urządzeń transportu poziomego, na przykład samojezdnej platformy. Zakres dostępnych możliwości jest tu naprawdę rozbudowany.

Zamówiony jakiś czas temu obrotnik spawalniczy można bez większego problemu zmodernizować

A tym samym poprawić jego parametry techniczne, co pozwoli zastosować go do nowych, bardziej wymagających projektów. Nie ma konieczności zakupu całkowicie nowego urządzenia. Jak tłumaczą eksperci reprezentujący Przedsiębiorstwo HAK, projektanci co do zasady uwzględniają opcję późniejszego wprowadzenia modyfikacji. Obrotniki spawalnicze stworzone z myślą o przyszłości stanowią bardzo dobry wybór pod względem ekonomicznym – i nie tylko tym. Jakie cechy w specyfikacji można zmienić? Przede wszystkim maksymalny udźwig, ale też sposób sterowania urządzeniem. Zwiększenie komfortu osób odpowiedzialnych za obsługę obrotnika także pozytywnie wpłynie na wydajność całego działu spawalniczego.