Dyrektor biblioteki w Miechowie przechodzi na emeryturę

0
460

Po czterdziestu czterech latach pracy w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Fihel w Miechowie dyrektor Maria Słuszniak odchodzi na emeryturę. W czwartek 29 września podziękowano dyrektor placówki za wieloletnią współpracę oraz wkład w rozwój czytelnictwa i upowszechnianie kultury na ziemi miechowskiej.

Podczas czwartkowego spotkania Burmistrz Gminy i Miasta Miechów Dariusz Marczewski wraz ze swoim Zastępcą Andrzejem Banaśkiewiczem, Skarbnik Dorotą Maciaszek, Sekretarz Gminy Magdaleną Walczak oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Zenonem Czekajem podziękowali odchodzącej na emeryturę Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Pani Marii Słuszniak za zaangażowanie i efektywną pracę na rzecz prowadzonej instytucji, postawę godną naśladowania oraz pasję w krzewieniu kultury w regionie.

Przedstawiciele samorządu gminnego wręczyli kierującej przez ostatnie siedemnaście lat biblioteką Pani Marii Słuszniak obraz przedstawiający zabytkową część miasta, z Placem Kościuszki oraz budynkiem bibliotecznym na czele.

Blisko kultury i twórców z regionu

Dzięki wieloletniej aktywności oraz działaniom podejmowanym przez panią dyrektor, miechowska biblioteka stała się lokalnym centrum kultury, szeroko promującym region, jego historię, a także miejscowych twórców oraz zyskała bogatą i na bieżąco aktualizowaną ofertą księgozbioru. Priorytetowym zadaniem pani Marii Słuszniak było kompleksowe unowocześnienie bazy oraz czynności bibliotecznych, a ponadto zapewnienie mieszkańcom Miechowszczyzny szybkiego i najpełniejszego dostępu do źródeł informacji.

Projekty, wydawnictwa, spotkania autorskie

Pani dyrektor przez lata współrealizowała liczne projekty edukacyjne i związane z popularyzowaniem tradycji oraz dziedzictwa regionu, efektem czego było powstanie wydawnictw regionalnych.

Koordynowała program „Ziemia Miechowska. Moja Mała Ojczyzna”, w ramach którego przeprowadzone zostały warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli i uczniów oraz wydany podręcznik ukazujący specyfikę społeczno-kulturalną i przyrodniczą poszczególnych gmin powiatu miechowskiego. Z pomocą Pani dyrektor
realizowane były projekty Miechowskiego Centrum Aktywności Lokalnej, powstały podręczniki dydaktyczne skierowane do młodzieży kształtujące postawy obywatelskie i ukazujące przestrzeń kulturowo-historyczną Miechowa: „Młody Obywatel” oraz „Młody Miechowianin. Ziemia Miechowska w walce o wolność”.

Ponadto pani Maria była zaangażowana w proces wydawniczy jednej z najważniejszych dla Miechowa pozycji książkowej związanej z tragiczną Bitwą Miechowską, zawierającej autentyczne wspomnienia i relacje powstańców -„Ojczyźnie naszej, Polsce, bądźmy wierni”.

Była inicjatorką i organizatorką licznych spotkań autorskich z Miechowianami oraz honorowymi obywatelami Miechowa, różnego rodzaju prelekcji oraz warsztatów.

Dziękujemy Pani Dyrektor za lata zaangażowania i współpracy oraz życzymy dalszych sukcesów!