Pożyczka pracownicza (zakładowa). Które firmy w Miechowe i na jakich zasadach udzielają finansowania pracownikom?

0
795

Pożyczki bankowe, społecznościowe czy prywatne są dobrze znane, ale pracownicze? Wielu Polaków nie ma świadomości, że coś takiego istnieje, tymczasem rzeczywiście niektóre zakłady pracy w Miechowie udzielają finansowania swoim pracownikom. I jak się okazuje, bywa ono naprawdę atrakcyjne. Przeczytaj więcej o warunkach i zasadach funkcjonowania pożyczek pracowniczych!

Czym są i na czym polegają pożyczki pracownicze (zakładowe)

Istnienie i przyznawanie pożyczek pracowniczych jest regulowane przepisami prawa, a konkretnie ustawą z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.). Zgodnie z jej brzmieniem, tego rodzaju finansowanie może być udzielane zarówno ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFSŚ), jak i z zakładowych kas zapomogowo-pożyczkowych. Aktualne prawo daje pracodawcom prawo do udzielania takich świadczeń, ale nie jest ono obowiązkiem.

W praktyce pożyczki pracownicze są udzielane wyłącznie przez duże zakłady pracy, w tym jednostki budżetowe i administracyjne. Wiele przedsiębiorstw nie daje zatem takiej możliwości, a podmioty, które z niej korzystają, robią to m.in. w celu zwiększenia atrakcyjności jako pracodawca i budowania motywacji obecnych pracowników. Nietrudno się bowiem domyślać, że udzielenie pożyczki przez zakład pracy jest sposobem na trwałe przywiązanie pracownika do przedsiębiorstwa.

Faktem są również bardzo atrakcyjne warunki takiego finansowania, które są znacząco korzystniejsze niż parabankowe pożyczki na kwotę 800 zł czy nawet najlepsze na rynku kredyty udzielane przez banki w Miechowie. Oprocentowanie pożyczek zakładowych jest bardzo niskie, np. na poziomie 3-5% lub nawet zerowe. Świadczenia oferowane przez pracodawców wyróżniają się dużą elastycznością w ustalaniu warunków – szerokie widełki dostępnej kwoty czy możliwość rozłożenia spłaty na wiele lat przekładają się na atrakcyjność pożyczek zakładowych. Co więcej, w niektórych przypadkach istnieje nawet możliwość anulowania części zadłużenia czy odroczenia spłaty, np. ze względu na problemy finansowe albo sytuacje osobistą pracownika.

Warunki pożyczek pracowniczych

Należy jednak mieć świadomość, że omawiane świadczenie nie jest udzielane każdemu. Zakłady pracy przyznają je na wniosek pracownika, ale może on zostać rozpatrzony negatywnie. Pracodawca ma prawo ustalać własne warunki udzielania pożyczek zakładowych, które mogą dotyczyć np. formy zatrudnienia czy stażu pracy. Jeśli chodzi o kwestie formalne, spłata odbywa się w sposób automatyczny, tzn. pracodawca odejmuje ustaloną kwotę raty od wynagrodzenia, więc nie trzeba nawet pamiętać o zobowiązaniu.

Pożyczki zakładowe mają wiele niewątpliwych wad, jednak rozważając skorzystanie z tego rozwiązania w swoim zakładzie pracy w Miechowie lub w innej miejscowości, należy mieć na uwadze także jego wady. Chodzi przede wszystkim o wspomniane przywiązanie do danego pracodawcy, ponieważ rozwiązanie umowy z reguły skutkuje koniecznością natychmiastowego zwrócenia całego pozostałego zadłużenia. Jeżeli więc nie chcesz w takim stopniu wiązać się z przedsiębiorstwem, w którym pracujesz, być może lepszym wyjściem będzie zaciągniecie standardowej pożyczki na kwotę 800 zł lub na wyższą interesującą Cię sumę. Niektórzy mogą uznać za wadę również fakt, że rata jest odejmowana od wynagrodzenia, jednak ma to też swoje zalety, związane np. z oszczędnością czasu i automatyzacją tego procesu z perspektywy pożyczkobiorcy.