Bal karnawałowy „Jak dawniej” na zamku w Książu Wielkim

0
2511

Mnóstwo dzieci w sobotę 14 stycznia na zamku w Książu Wielkim, który od 2023 roku po ponad 150 latach ponownie stał się miastem, bawiło się na balu karnawałowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Jak dawniej”, przy współpracy z Gminą i Miastem Książ Wielki. Znakomitej zabawie towarzyszyło wiele atrakcji, w tym zajęcia pokazowe członków i instruktorów stowarzyszenia, w tym krav-maga i gimnastyka artystyczna.

Bal oficjalnie otworzył burmistrz Marek Szopa w towarzystwie przedstawicieli władz Powiatu Miechowskiego – Rafała Pawlika z Zarządu Powiatu i radnego Pawła Janickiego. Burmistrz wyraził zadowolenie z licznej obecności dzieci i dziękował przedstawicielom stowarzyszenia za zorganizowanie zabawy.

Bal przeplatały pogadanki na temat zgubnych skutków nałogów alkoholowego, papierosowego i narkotykowego. Dzięki temu dzieci uświadomiły sobie jak szkodliwe jest wpadnięcie w sieć uzależnień, nie tylko dla ich zdrowia ale i całego otoczenia, w którym żyją.

Skąd się wzięła nazwa stowarzyszenia? Zamysłem jego twórców jest zorganizowanie dzieciom czasu wolnego w sposób twórczy i kreatywny – jak to bywało dawniej, w oderwaniu od wirtualnej rzeczywistości smartphonów. Gry planszowe, zabawy, przysłowiowa gra w gumę, w klasy, w połączeniu ze wspomnianymi już zajęciami, stanowią znakomitą okazję do twórczego spędzania czasu. Można będzie również w pięknych murach zamku organizować dzieciom urodziny z wieloma atrakcjami towarzyszącymi.

Członkowie stowarzyszenia dziękowali  burmistrzowi Markowi Szopie za przychylność i wsparcie w działaniach nowo utworzonej organizacji pozarządowej. Dzięki wsparciu finansowemu włodarza Miasta i Gminy, zamkowy bal odbył się iście „po królewsku”. Oprócz wyśmienitej zabawy był pyszny poczęstunek, malowanie twarzy, świecące bransoletki dla każdego z uczestników. Przedstawiciele stowarzyszenia wyrazy wdzięczności złożyli także władzom Powiatu Miechowskiego na czele ze Starostą Jackiem Kobyłką oraz  Markowi Płonczyńskiemu, prezesowi Stowarzyszenia „Mirów”, dzięki którym mogą działać na rzecz lokalnej społeczności w  pięknych, zamkowych murach.

Stowarzyszenie „Jak Dawniej” (fan page FB – kliknij) założone przez wykwalifikowaną kadrę młodych i zaangażowanych pedagogów, pragnie aktywizować dzieci i młodzież z Miasta i Gminy Książ Wielki m.in. poprzez utworzoną na Zamku świetlicę, w której będzie moc zabaw, atrakcji i kreatywnych zajęć, w tym m.in.: muzyczne, taneczne, sensoryczne, sportowe, ogólnorozwojowe, artystyczne, gimnastyka korekcyjna, krav-maga, nauka języka angielskiego i wiele innych.

Wspomnianą organizację tworzą:

Karolina Ozga – nauczyciel wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, nauczyciel j. angielskiego, z wykształcenia również terapeuta integracji sensorycznej oraz oligofrenopedagog.

Agnieszka Wiśniewska – nauczyciel wychowania przedszkolnego, instruktor terapii ręki oraz prowadząca zajęcia sensoplastyczne i mające na celu usprawnienie motoryki małej przy jednoczesnej swobodniej zabawie. Organizatorka warsztatowych urodzin, w czasie których trudno się nudzić.

Monika Zdeb-Capiga – nauczyciel wychowania fizycznego, instruktor pływania i nordic walking, instruktor tańca nowoczesnego, zajęć ogólnorozwojowych i gimnastyki korekcyjnej.

Ze stowarzyszeniem współpracują także znakomici instruktorzy gimnastyki artystycznej i krav magi. Zajęcia z gimnastyki artystycznej prowadzi trenerka Zuzanna Pudlik. Na swoim koncie ma wiele osiągnięć, w tym: II i III miejsce w Mistrzostwach Polski w układach zbiorowych, II miejsce na Mistrzostwach Krakowa, XVI na indywidualnych Mistrzostwach Polski, a także liczne sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Grzegorz Pabian trenuje krav-magę. Jest oficerem Wojska Polskiego, spadochroniarzem, z wykształcenia nauczycielem EdB i WOS. Ze sztukami walki związany jest od 1996 roku. Uczestniczył w wielu szkoleniach, obozach i seminariach,  w tym dla dzieci i młodzieży.

Podczas zabawy karnawałowej wśród wszystkich uczestniczących dzieci wylosowano atrakcyjne nagrody. Imprezę prowadził dj Kris – Krzysztof Capiga.