Cenna pamiątka po zasłużonym Miechowianinie trafiła do Muzeum Ziemi Miechowskiej

0
471

Historia Miechowszczyzny skrywa jeszcze wiele nieodkrytych tajemnic, również o bohaterach minionych czasów. Przekonało się o tym Muzeum Ziemi Miechowskiej, które 30 marca otrzymało nieoczekiwany dar od Służby Więziennej, będący świadectwem życia i dokonań nieznanego szerzej dotąd jednego z Miechowian – Zbigniewa Zygmunta Nawrockiego, zasłużonego międzywojennego funkcjonariusza Służby Więziennej, poległego w kampanii wrześniowej w 1939 roku.

W obecności przedstawicieli organizatorów MZM – wicestarosty Pawła Osikowskiego, wiceburmistrza Andrzeja Banaśkiewicza i ks. proboszcza Franciszka Siarka, dyr. okręgowy Służby Więziennej w Krakowie płk Tomasz Wiercioch wręczył dyr. Muzeum Marcinowi Florkowi złotą odznakę „Za zasługi w pracy penitencjarnej” przyznaną pośmiertnie Zbigniewowi Zygmuntowi Nawrockiemu w trakcie ubiegłorocznych Centralnych Obchodów Święta Służby Więziennej organizowanych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Zbigniew Zygmunt Nawrocki, syn. Pawła i Marii z domu Jaworska, urodził się 30 marca 1910 roku w Miechowie. Rozpoczął służbę w Straży Więziennej w więzieniu w Drohobyczu (ówczesne województwo lwowskie) jako podkomisarz. Ukończył szkołę podchorążych rezerwy w Batalionie Podchorążych Rezerwy Piechoty nr 5 w Krakowie. W 1932 roku podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1933 r. na wniosek dowódcy 4 Pułku Piechoty Legionów został mianowany na stopień podporucznika rezerwy. 11 grudnia 1936 r., po pomyślnym zdaniu egzaminów uzyskał tytuł magistra praw UJ. 30 czerwca 1937 r. Zbigniew Zygmunt Nawrocki został delegowany na dalsza praktykę do więzienia w Kobryniu. 3 października 1938 roku delegowano go na VI Wyższy Kurs Szkoły Straży Więziennej w Warszawie, który ukończył jako prymus. 27 marca 1939 r. został przeniesiony, ze względu na dobro służby, do więzienia w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 37 na stanowisko pomocnika naczelnika. 3 kwietnia 1939 r. Zbigniew Zygmunt Nawrocki został powołany na bezterminowe ćwiczenia wojskowe w 83. Pułku Strzelców Poleskich im. Romualda Traugutta w Kobryniu. Poległ 17 września 1939 roku podczas walk z wojskami niemieckimi w obronie Kobrynia (woj. poleskie).

Jak podkreślał płk. Tomasz Wiercioch, pomimo starań jego służbom nie udało się odnaleźć członków rodziny odznaczonego. Dlatego też, z racji iż zasłużony dla więziennictwa i kraju Zbigniew Zygmunt Nawrocki urodził się w Miechowie, to właśnie do tutejszego Muzeum trafiło nadane mu pośmiertnie odznaczenie.

Radości z niecodziennego i jakże cennego podarunku nie krył dyr. Marcin Florek. Deklarował, iż to wydarzenie będzie zaczątkiem do badań nad dotąd nieodkrytą osobą dla historii ziemi miechowskiej, jaką jest Zbigniew Zygmunt Nawrocki.

Krzysztof Capiga