Aktywny senior to JA – spotkania z dietetykiem

0
432

W środę 29 marca 2023 zakończył się cykl spotkań z dietetykiem skierowanych dla osób 60+. Zadanie zostało zrealizowane przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza w ramach projektu “Aktywny senior to JA” dofinansowanego przez Fundację BGK w programie „Generacja 6.0”.

Podczas czterech spotkań prowadzonych przez Monikę Janus został omówiony temat prawidłowego odżywiania seniorów. Każde spotkanie rozpoczynało się od omówienia teorii, najważniejszych informacji i przekazania prostych wskazówek, jak wprowadzić zmiany do diety na talerzu seniora, by jedzenie było zdrowe i smaczne, a przy okazji również wspierało organizm w walce z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Następnie zgromadzeni seniorzy mieli okazje spróbować przyrządzonych podczas spotkania potraw.

Pierwsze spotkanie było poświęcone ogólnym zasadom zdrowego żywienia. Uczestnicy dowiedzieli się jakie produkty powinni włączyć do swojej diety, a jakich produktów należy unikać. Omówione zostały symptomy jakie daje organizm gdy, któryś  z organów zaczyna niedomagać. Na koniec przedstawione zostało 12 praktycznych wskazówek by zdrowo prowadzić swoją dietę oraz ogólne zalecenia jak utrzymać organizm w zdrowiu. Seniorzy skosztowali różnorodnych past roślinnych jako zamiennika zwykłej kanapki czy zdrowej przekąski. Do wyboru był smalec z fasoli, pasta z czerwonej soczewicy, pasta z ciecierzycy, pasta z orzechów oraz pokrojone w słupki warzywa i owoce.

Drugie spotkanie dotyczyło zasad odżywiania w przypadku dolegliwości związanych z bólem stawów. Poruszone zostały możliwe przyczyny dolegliwości oraz zaproponowano sposób odżywiania i określone rośliny, które mają działanie przeciwzapalne, regenerujące i odżywiające stawy, jak i cały organizm. Uczestnicy skosztowali „złotego mleka” – cudownego napoju na bazie kurkumy o działaniu silnie przeciwzapalnym i wzmacniającym. Mieli okazję również nauczyć się gotować szybką i zdrową zupę z czerwonej soczewicy i warzyw. Na deser przygotowany został koktajl z własnoręcznie zbieranych przez jedną z uczestniczek warsztatów owoców: malin, jeżyn i aronii.

Trzecie spotkanie dotyczyło tematu schorzeń nerek i nadciśnienia tętniczego, z którymi to boryka się wiele osób. Przedstawione zostały możliwe przyczyny powstawania dolegliwości oraz zaproponowano wiele rozwiązań, głównie ziół jakich można używać w kuchni, naparów przygotowanych samodzielnie z zebranych surowców roślinnych oraz potraw roślinnych. Uczestnicy skosztowali prażonej i gotowanej kaszy jaglanej podanej z duszonymi na maśle klarowanym warzywami oraz poczęstunku z owoców.

Czwarte spotkanie dotyczyło tematu cukrzycy. Zostały wyjaśnione mechanizmy powstawania cukrzycy, pierwsze objawy jakie możemy zauważyć, które zwiastują chorobę jak i konsekwencję nie wprowadzenia zmian w diecie i leczenia. Zostały przedstawione zalecenia dietetyczne w tym schorzeniu oraz sposoby w jaki możemy zminimalizować ryzyko rozwoju cukrzycy oraz zatrzymanie już istniejącej choroby. Na warsztatach została przygotowana sałatka z zielonego brokułu, koktajl owocowy oraz herbatka z młodej pokrzywy.

Monika Janus – z wykształcenia mgr Chemii, Naturopata (Międzynarodowa Akademia Medycyny Komplementarnej MAMK w Dąbrowie Górniczej), Doradca żywieniowy, Informodiagnosta, Informoterapeuta. Prowadzi własny Gabinet Doradcy Żywieniowego oraz Gabinet Biorezonansu – Oregano Studio Zdrowego Odżywiania. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, pasjonatka zdrowego odżywiania oraz prowadzenia zdrowego trybu życia, zawsze optymistycznie patrząca na świat, skrupulatnie dążąca do osiągnięcia wszystkich wyznaczonych celów. Skoncentrowana na ciągłym doskonaleniu się w dziedzinie rozwoju osobistego. Uwielbia poznawać nowych ludzi, inne kultury, podpatrywać oraz wychwytywać ciekawostki zdrowotne i przekazywać je dalej.