Nietypowa lekcja historii w Szkole Podstawowej Nr 2 w Miechowie

0
380

W Szkole Podstawowej Nr 2 w Miechowie odbyła się nietypowa lekcja historii. U siebie, na szkolnym korytarzu, młodzież i dzieci mogli poznawać losy powstańców styczniowych. Bo to właśnie w szkolnym holu stanęła plenerowa wystawa „Niespełnione nadzieje, utracone szanse. Bitwa miechowska na tle powstania styczniowego 1863 r.”, która powstała dzięki pozyskanym przez „Fundację Stawiamy na Rozwój” środkom z Programu „Niepodległa”. Wystawa w sposób prosty i czytelny przedstawia wydarzenia związane z Bitwą Miechowską, która rozegrała się 160 lat temu na ulicach naszego miasta.

160 rocznica Powstania Styczniowego i Bitwy Miechowskiej – jak każda okrągła rocznica jest dobrym momentem, by starsi mogli sobie przypomnieć a młodsi dowiedzieć się jak Polacy bardzo pragnęli wolności w czasach, gdy państwa polskiego nie było na mapie Europy i Świata. Powstanie styczniowe 1863 – 1864 roku było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w dziejach narodu polskiego. W trakcie tego powstania Polacy stoczyli przeszło 1200 bitew i potyczek z Rosjanami. Jedną z najbardziej krwawych, niefortunnych i nieprzemyślanych operacji powstańczych była bitwa stoczona przez powstańców z oddziałami rosyjskimi na ulicach Miechowa w dniu 17 lutego 1863 r. Konsekwencje tej bitwy były jeszcze długo odczuwalne przez mieszkańców miasta jaki i okolicznych miejscowości.

Wystawa gościła już w Muzeum Ziemi Miechowskiej w Miechowie, gdzie można było ją obejrzeć za darmo. Kolejnym miejscem, gdzie tym razem dzieci i młodzież mogli na spokojnie zapoznać się z przebiegiem bitwy, była Szkoła Podstawowa Nr 2 w Miechowie. Młodzież otrzymała także okoliczne foldery, ze szczegółowymi informacjami na temat bitwy.

– Dziękujemy Szkole Podstawowej Nr 2 w Miechowie za bardzo dobrą współpracę przy realizacji kilku projektów. Cieszymy się, że dzieci i młodzież mogą w ciekawy sposób dowiadywać się ważnych informacji na temat miastach. A Bitwa miechowska jest jednym z tych wydarzeń, o którym każdy mieszkaniec Miechowa czy duży czy mały, powinien wiedzieć.  Myślę, że była to dobra lekcja historii. – zapewnia Ewa Majewska-Dudek, koordynator projektu.

Obecnie wystawa gości w Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ich Rodzin w Strzeżowie Drugim, a od czerwca na blisko dwa miesiące stanie na miechowskim Rynku.