III Parafialny Rajd Rowerowy Parafii Charsznica

0
847

III Parafialny Rajd Rowerowy z Parafii Charsznica wyruszył w sobotę 17 czerwca. W tym roku celem były parafie Jeżówka, Poręba Dzierżna i Chlina.

Uczestnicy poznali historie sąsiednich parafii oraz mogli podziwiać okoliczne piękno przyrody nieco inne krajobrazy niż obecne w gminie Charsznica. Szczególnie ciekawie prezentuje się historia parafii Poręba Dzierżna. Kościół parafialny pochodzi z 1766 roku a powstanie samej parafii sięga 1383. Prawdopodobnie idący z legionami Józef Piłsudski przebywał w 1914 roku u dobrodzieja tutejszej parafii. Pracujący W latach II wojny światowej tamtejszy proboszcz Marcin Dubiel wykonał wiele rzeźb obecnych w Porębie, z najbardziej charakterystyczną rzeźbą św. Marcina na koniu – miłosiernego legionisty rzymskiego, który mieczem rozcina swój płaszcz i połowę ofiaruje biednemu. Ów proboszcz w trakcie okupacji niemieckiej ukrywał na terenie parafii i ocalił życie 6 Żydom. 

Tragiczne były jednak losy Poręby Dzierżnej w czasie II Wojny Światowej. Ze względu na działalność komunistycznej partyzantki dnia 7 sierpnia 1944 roku , Niemcy zamordowali 40 Polaków i spalili całą zabudowę mieszkańców. Ten mord dotknął wszystkie rodziny z Poręby Dzierżnej. Wiele miejsc upamiętnia to męczeństwo mieszkańców Poręby . Niemcy nie oszczędzili nawet dzieci. W miejscu mordu ustawiony jest obelisk z krzyżem a na cmentarzu ksiądz Marcin Dubiel wykonał rzeźbę Chrystusa Króla pochylającego się nad ciałami ofiar pacyfikacji wsi dokonanej przez Niemców w dniu 07.08.1944 roku. Ofiary spoczywają w wspólnej mogile.

Parafia w Chlinie niebawem będzie obchodziła 670-lecie. Malowidła po pożarze kościoła w 1930, wykonał Bronisław Grzywarz, uczeń Stanisława Wyspiańskiego. Obecnie kościół jest odnawiany.

Msze św. w kościele odprawił opiekun rajdu ks. Sławomir Stębelski. Parafia w Jeżówce jest nową parafią, położoną w malowniczym regionie małopolski. Na sam koniec przy kościele w Charsznicy na uczestników czekał proboszcz parafii ks Mariusz Kwaśniewski z przygotowanym grillem  dla uczestników rajdu.

W wydarzeniu uczestniczyły też dwie siostry zakonne ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza (pasterzanki) – bezhabitowych. Siostra Anna Mentel posiada swoją rodzine w Charsznicy. Opowiedziały o swojej pracy z dziewczynami, kobietami z trudną przeszłością. Często podopieczne sióstr zostały porzucone przez najbliższych, nie miały swojego miejsca w szkole czy zakładach poprawczych.