Dni Kapusty Charsznica 2023

0
2120

Drugi weekend września tradycyjnie na Miechowszczyźnie zarezerwowany jest na święto Kapuścianej Stolicy Polski. XXVII Charsznickim Dniom Kapusty 9 i 10 września, przemianowanym od tego roku na Małopolskie Dni Kapusty, towarzyszyła nie tylko upalna pogoda, ale też czołowi politycy z różnych opcji. Oprócz aromatu charsznickiego złota – kapusty, w powietrzu czuć było także przedwyborczą gorączkę.

Ministrowie Andrzej Adamczyk, Agnieszka Ścigaj, wywodząca się z Miechowa Wiceminister Funduszu i Polityki Regionalnej – Ewelina Owczarska, posłowie – Ireneusz Raś, Aleksander Miszalski, Adrian Zandberg, Daria Gosek-Popiołek, europoseł Adam Jarubas, kandydaci do Sejmu RP z Miechowszczyzny – Krzysztof Świerczek, Mirosław Dróżdż, Jerzy Pułka, wicemarszałek Łukasz Smółka i samorządowcy różnych szczebli, w niedzielę 10 września zapełnili scenę, na którą zaprosił wszystkich w części oficjalnej wójt Gminy Charsznica – Jan Żebrak. Zgodnie z zapowiedzią gospodarza charsznickiej gminy, wszyscy od lewa do prawa – składali szereg obietnic i chylili czoła nad rolniczym trudem i znojem. Jak zwykle kwieciście i dosadnie przemawiał znany z tego Bogdan Pęk.

Wystąpienia polityków podsumował wicestarosta miechowski Paweł Osikowski. Życząc wszystkim sukcesów w kampanii wyborczej prosił, by w kontekście nadchodzących wyborów nie straszyć społeczeństwa końcem świata, bowiem niezależnie która z opcji wygra, to wszyscy będziemy żyć dalej.

Przy okazji kapuścianego święta, podobnie jak w poprzednich latach, wójt Jan Żebrak wyróżnił osobę, która swoimi działaniami wspiera rozwój Gminy Charsznica. Statuetkę „Przyjaciela Gminy”, jakżeby inaczej – w kształcie kapusty, otrzymał Krzysztof Świerczek, Przewodniczący Rady Powiatu Miechowskiego. Nagrodzony podkreślał, iż ta statuetka należy się wszystkim radnym Powiatu Miechowskiego, bowiem w tej kadencji, udało się stworzyć zespół realizujący wszelkie zadania ponad podziałami. Przewodniczący zapowiedział i jednocześnie zaprosił, na otwarcie wyczekiwanego od ponad 40-lat wiaduktu nad linią LHS w Uniejowie Rędziny, które ma nastąpić na początku października br.

Wójt Żebrak również odebrał wyróżnienia. Ikonę Matki Boskiej z walczącymi żołnierzami otrzymał od Ivana Baszniaka. Dar ten ma być podwaliną do podpisania porozumienia o partnerskiej współpracy Gminy Charsznica z powiatem buczańskim z ogarniętej wojny Ukrainy. Z kolei europoseł Adam Jarubas uhonorował wójta Medalem Wincentego Witosa

Po części oficjalnej przyszedł czas na kulminację kapuścianego święta – koronację nowej Kapuścianej Pary Królewskiej. Insygnia królewskie od ustępujących władców – Przemysława Peronia i Edytę Stojek przejęli – Roksana Micyk i Michał Raj.

Roksana Micyk ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Na świat przyszła w 1996 roku. Mieszka w Chodowie, gdzie wraz z małżonkiem Jakubem prowadzi gospodarstwo rolne. Uprawiają królową warzyw – kapustę oraz koper i czosnek. Swoimi produktami zaopatrują lokalny rynek, hurtownie oraz znaną sieć marketów. Pasją Pani Roksany jest pływanie.

Michał Raj ukończył Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Przyszedł na świat w 1995 roku. Mieszka w Uniejowie Kolonii, gdzie prowadzi kilkuhektarowe gospodarstwo rolne wraz z małżonką Natalią. Uprawia kapustę, zboża i ogórki. Swoimi produktami zaopatruje lokalne rynki. Jest strażakiem w OSP Charsznica. W wolnych chwilach poświęca się grze na saksofonie w Orkiestrze Dętej „Tempo”.

Charsznickie Dni Kapusty 2023 upłynęły jak zawsze pod znakiem wielu atrakcji i koncertów. W sobotę na scenie zaprezentowały się zespoły – lokalny „Stondwave” oraz „Pogwizdani”, po których odbyła się dyskoteka. W niedzielę zaś oprócz młodzieży szkolnej, na scenie zaprezentowali się „Piękni i Młodzi Dawid Narożny”, „Mała Lady P” oraz gwiazda wieczoru – „Blue Cafe”. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.

Fotorelację z części rozrywkowej przedstawimy na łamach portalu w kolejnym artykule.

Krzysztof Capiga