Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie – Jak to się zaczęło?

0
348

„Biblioteka chroni przeszłość
i tworzy przyszłość“

Michael Gorman

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie powstała w 1923 roku i jest jedną z najstarszych instytucji upowszechniania kultury na naszej ziemi. W dwudziestoleciu międzywojennym Miechów należał do nielicznej w Polsce grupy miast, które posiadały bibliotekę publiczną typu powszechnego, tzn. utrzymywaną z budżetu miasta.  Książnica stopniowo rozszerzała swą działalność na cały powiat miechowski. W połowie 1923 r. istniało tu 15 biblioteczek ruchomych posiadających stałe komplety książek, które w drodze wymiany wędrowały od wsi do wsi.

Do stałego rozwoju biblioteki, zarówno w sensie powiększania jej księgozbioru jak też poziomu udostępniania tego zasobu, wymiernie przyczyniły się: spora miejscowa grupa inteligencka oraz istniejące w Miechowie od 1916r. Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki.

Intensywnego rozwoju czytelnictwa w Miechowie i powiecie nie przerwała nawet druga wojna światowa i pięcioletnia okupacja niemiecka, podczas której władze hitlerowskie dążyły do pozbawienia społeczeństwa kontaktu z polską literaturą. Dzięki wyjątkowej odwadze i determinacji bibliotekarki Marii Fihel (1901 -1996) i z pomocą najwierniejszych czytelników, zabezpieczone zostały książki przeznaczone na zniszczenie. Zorganizowała ona również system udostępniania pozycji potrzebnych dla podtrzymywania oporu wobec okupanta, zarówno w procesie prowadzonego tajnego nauczania, ale też nielegalnej działalności kulturalnej.

Odbudowa wojennych zniszczeń objęła odtworzenie sieci bibliotecznej. W powiecie miechowskim, w granicach jego zasięgu z lat 1945-1954, znalazły się Biblioteka Powiatowa w Miechowie, trzy biblioteki miejskie (Miechów, Proszowice, Słomniki) i 24 gminne biblioteki publiczne. Sieć tę wzbogacało 87 punktów bibliotecznych. Pod koniec 1953 roku księgozbiór biblioteki miejskiej uległ w stosunku do okresu sprzed wojny podwojeniu. Biblioteka posiadała nowy (w stosunku do pierwotnego) lokal przy ul. Warszawskiej 2, w samym centrum Miechowa, gdzie pozostawała przez 28 lat.

Reorganizacja administracji w kraju w 1975 r. przyczyniła się do zmiany statusu miechowskiej książnicy, która stała się biblioteką miejsko-gminną, prowadzącą oprócz głównej wypożyczalni w Miechowie, 8 filii i 15 punktów bibliotecznych. Mimo trudnych warunków lokalowych biblioteka prowadziła wszystkie podstawowe kierunki ówczesnej pracy bibliotecznej. W tym czasie pozyskała większy lokal przy ul. Racławickiej 2.

Niewątpliwym skokiem w rozwoju czytelnictwa i bazy lokalowej były lata 90. XX w., kiedy biblioteka otrzymała duży i nowocześnie wyposażony obiekt przy pl. T. Kościuszki 7, w którym funkcjonuje aż do dziś.

Kolejny rozdział w dziejach miechowskiej książnicy, jaki nastąpił w  wyniku podpisanego 3 II 2000 r. porozumienia między Gminą i Miastem w Miechowie a Powiatem Miechowskim, przyniósł nowy jej statut (nadany 21 VI) i nazwę: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie.  Obecnie ta placówka oprócz podstawowej działalności bibliotecznej,  stała się lokalnym centrum kultury, szczególnie promując region, jego historię i rodzimych twórców. Zajmuje się gromadzeniem i dokumentowaniem wiedzy o  naszych terenach oraz działających tu  artystach. Równolegle stara się wychodzić naprzeciw wciąż zmieniającym się oczekiwaniom odbiorców

Obecny kształt tej instytucji, zmodernizowaną przestrzeń, różnorodny i bogaty księgozbiór, a także nowoczesne zaplecze techniczno-informatyczne zawdzięcza ona wytężonej pracy oraz ogromnemu nieoszacowanemu zaangażowaniu szczególnie trzech dyrektorów tej placówki: Józefa Śmiałka, Barbary Biernackiej i Marii Słuszniak.

W misji popularyzowania literatury i docierania z nią do najdalszych zakątków naszego powiatu, miechowska placówka współdziała z siecią bibliotek gminnych: Gminną Biblioteką Publiczną w Charsznicy, Biblioteką i Ośrodkiem Animacji Kultury w Gołczy, Gminną Biblioteką Publiczną w Kozłowie, Gminna Biblioteką Publiczną w Książu Wielkim, Gminną Biblioteką Publiczną w Racławicach oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Słaboszowie z siedzibą w Dziaduszycach.

Fotografie: Archiwum PiMBP w Miechowie

  • Fot.1 – Fragment wystawy książek zorganizowanej w ramach obchodów „Tygodnia Oświaty i Książki”, Miechów, 6-7.05.1949
  • Fot.2 –Wystawa książek „Kobieta i jej dom” zorganizowana w kąciku czytelniczym, przy ul.Warszawskiej 2, Miechów, 15.02 -28.06.1959

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Miechowie- 
100 lat za nami…
Zapraszamy na Jubileusz Stulecia !


Szanowni Państwo! Serdecznie zapraszamy na uroczystości związane z jubileuszowymi obchodami  stulecia istnienia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie.

W piątek 17 listopada będzie można wziąć udział w Lokalnym Forum Bibliotekarek i Bibliotekarzy, przebiegającym pod hasłem – „Biblioteka dostępna – jak to zrobić?”.  Swoje uczestnictwo należy zgłosić, wcześniej wypełniając odpowiedni formularz rejestracyjny na stronie:https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSezHXSf6Vp0fEOAWPS_6VQ-5zTZwQjdWSko72mx0O4OtIFf6w/viewform .

Zależnie od zainteresowań można wybrać  jeden z trzech nurtów odpowiednich warsztatów tematycznych: Problemy  i wyzwania w zakresie dostępności bibliotek – w oparciu o konkretne przykłady , Jak tworzyć dostępność cyfrową i dostępne zamówienia publiczne. Dostępna infrastruktura, Jak tworzyć dostępne treści i je promować, przy uwzględnieniu różnych potrzeb czytelników i zaangażowaniu odbiorców.

Dzień, który rozpocznie się tak edukacyjnie, będzie można zakończyć…rekreacyjnie. Bo już wieczorem w siedzibie biblioteki przy Placu Kościuszki 7 odbędzie się… dyskoteka. Cicha. Czyli …silent disco z DJ Boskim!  Każdy  uczestnik otrzyma bezprzewodowe słuchawki, będzie mógł wybrać swój własny preferowany styl muzyczny i w jego rytmie się bawić. Tak więc znajdą tu dla siebie coś amatorzy rocka, ale i hip-hopu czy też największych hitów muzyki pop.

18 listopada,  w sobotę rano, odbędzie się symboliczne sadzenie drzew w miejscu tworzenia Skweru 100-lecia Biblioteki na oś. Gen. Wł. Sikorskiego (za blokiem numer 14), w południe w siedzibie biblioteki poznamy 𝐌𝐎𝐂 SŁÓW podczas spotkania inaugurującego działalność Klubu Opowieści. Klub to wspólna przestrzeń twórczej aktywności, którą tworzą jego uczestnicy. Zaproszenie kierujemy zarówno do dzieci, jak i ich opiekunów. Wspólne myślenie, wspólne rozmowy, aż w końcu wspólnie działanie to wszystko jest celem tych spotkań, które w przyszłości będą odbywały się u nas cyklicznie.

A wieczorem, w ramach naszego cyklu ”Rozmowy nieautoryzowane”,  zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Różyckim – poetą, tłumaczem, krytykiem i laureatem licznych nagród literackich.  Dyskusje o poetyckich strofach zakończą się akcentem…miechowskim, bo właśnie wtedy swoją premierę będzie miał tomik wierszy naszych lokalnych twórców, którzy swoje utwory nadsyłali do naszej biblioteki. Część z nich została wybrana i opublikowana w tomiku „Z miechowskiej szuflady”.

Jubileuszowe obchody  zakończy uroczysta „Gala 100-lecia Biblioteki”, która rozpocznie się o godzinie 16, w niedzielne popołudnie. Będzie ona połączona z rozstrzygnięciem  naszego konkursu literacko-plastycznego i wręczeniem nagród zwycięzcom. A uwieńczeniem i zakończeniem uroczystości będzie spektakl teatralny „Bomba wybuchnie w barze 13.20”


Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Zapraszamy!