Zadośćuczynienie z OC – czym się różni od odszkodowania?

0
258

Spośród wszystkich świadczeń, o jakie mogą ubiegać się osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych, za dwa najpopularniejsze uchodzą: odszkodowanie i zadośćuczynienie z OC. Utożsamianie tych obu pojęć to błąd. Sprawdź, co warto wiedzieć podczas starania się o świadczenia dla poszkodowanych.

Dochodzenie rekompensaty pieniężnej za szkody, poniesione w wypadku

Jednym z praw, przysługujących osobom poszkodowanym w wypadkach, jest ubieganie się o wypłatę zadośćuczynienia oraz / lub odszkodowania. Aby w przystępny sposób wyjaśnić różnicę między tymi świadczeniami, należy wprowadzić rozróżnienie na szkody o charakterze majątkowym i niemajątkowym.

  • Szkoda majątkowa wiąże się z naruszeniem dóbr majątkowych poszkodowanego. Są to straty takie, jak np. uszkodzenie pojazdu czy związane z nim koszty holowania i wynajmu samochodu zastępczego. Szkody majątkowe mogą mieć charakter częściowy lub całkowity. Rekompensatą za szkodę tego typu jest odszkodowanie.

  • Szkoda niemajątkowa (osobowa) dotyczy strefy cielesnej oraz psychicznej poszkodowanego. Mowa tu o krzywdach, wywołujących cierpienia fizyczne bądź psychiczne, ale nie związane z majątkiem. Przykładem szkody niemajątkowej jest rozstrój zdrowia, zaburzenia lękowe czy trauma powypadkowa. Świadczeniem, wypłacanym uczesnikom zdarzeń, którzy ponieśli szkodę niemajątkową, jest zadośćuczynienie.

Skuteczne ubieganie się o zadośćuczynienie z OC sprawcy wypadku

Okoliczności wskazujące na to, kiedy osoba pokrzywdzona w wypadku może wnieść o odszkodowanie i zadośćuczynienie, zostało określone w kodeksie cywilnym. Wysokość świadczeń ustala się indywidualnie, co nierzadko bywa krzywdzące dla poszkodowanych. Dlatego tak istotne jest, by wnosząc roszczenie o zadośćuczynienie bądź odszkodowanie, skorzystać z pomocy profesjonalistów. Centrum Pomocy Odszkodowawczej https://www.tuodszkodowania.pl/ wspiera poszkodowanych, którzy w wyniku wypadku komunikacyjnego utracili zdrowie. Fachowa pomoc udzielana jest również rodzinom osób zmarłych wskutek obrażeń, poniesionych w wypadku.

Skorzystaj z doradztwa prawnego i otrzymaj godne świadczenie, które przynajmniej w pewnym stopniu zrekompensuje doznane przez Ciebie krzywdy. Pamiętaj, że godząc się na kwotę zaproponowaną przez ubezpieczyciela, prawdopodobnie wiele tracisz. Często bowiem Towarzystwa Ubezpieczeniowe zaniżają kwoty świadczeń dla ofiar wypadków. Samodzielna walka o sprawiedliwość jest nierówna – zdaj się w tym zakresie na doświadczonych prawników z AIF Kancelarii i pozwól im wywalczyć dla Ciebie wysokie zadośćuczynienie i odszkodowanie z OC sprawcy.